Advertisement
Menu
/ goal.com

Gdzie są dzieci ery galaktycznej?

Pavón, Rubén, Borja i inni

Wszyscy pamiętamy erę Galacticos za rządów Florentino Péreza. Wiemy, co dzieje się teraz ze sławnymi piłkarzami, którzy nazwiskami firmowali ten okres w Realu Madryt.

A co dzieje się z tymi, którzy tworzyli tę drugą, zdecydowanie mniej sławną gałąź polityki Zidanes y Pavónes? Jak potoczyły się losy piłkarzy - wychowanków madryckiej cantery, szkółki królewskiego klubu? Oni właśnie mieli dodać unikalny, lokalny kolor do obrazu grupy gwiazd z pierwszych stron gazet, mieli zapewnić klubowi swojski, hiszpański charakter.

Era galacticos zaczęła się nagle i niespodziewanie. Trwała kilka lat i równie nagle zakończyła się. Gwiazdy odeszły, a wraz z nimi ci wychowankowie, którzy politykę Zidanes y Pavónes mieli współtworzyć.

W obecnej kadrze Realu Madryt wychowanków jest niewielu. Być może jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są losy bohaterów poniższego artykułu...

Francisco Pavón (na zdjęciu)
Obecny klub: Saragossa

Piłkarz, który stał się symbolem polityki Zidanes y Pavónes. Urodzony w Madrycie chłopak dołączył do Realu Madryt, gdy miał kilka lat. Zadebiutował w towarzyskim meczu w 1998 roku. Był wtedy osiemnastolatkiem. Z czasem stał się podstawowym stoperem Realu Madryt. Gdy prezydent Florentino Pérez odszedł, Pavón stracił zaufanie trenerów. Klub opuścił w 2007 roku na zasadzie wolnego transferu. Gra na La Romareda i radzi sobie całkiem nieźle. W drugiej lidze hiszpańskiej. Lecz fani w Madrycie zawsze będą mieć do niego sympatię. On był „swój”.

Rubén González Rocha
Obecny klub: Celta Vigo

Kolejny stoper i wychowanek klubu zagrał dla pierwszej drużyny tylko cztery razy przez okres trzech lat. Wcześniej, w sezonie 2001/02, był jednym z lepszych zawodników Castilli. Był wypożyczany do Borussi Mönchengladbach i Albacete. Wrócił do Castilli, następnie został sprzedany do Racingu Santander, aż wreszcie trafił do Celty Vigo. Gra w drugiej lidze.

Borja Fernández Fernández
Obecny klub: Valladolid

Kolejny po Rubénie piłkarz z Galicji, który kształtował się w szkółce Realu Madryt. Ceniony w drużynach młodzieżowych, gdy jednak trafił do pierwszej drużyny, nigdy nie pozbył się etykietki rezerwowego. W 2005 roku został wypożyczony do Mallorki, następnie wrócił do Madrytu, ale nie zdobył uznania w oczach trenera Fabia Capello. Zakotwiczył w zespole z Valladolid, gdzie gra stosunkowo często.

Óscar Mińambres Pascual
Obecny klub: zakończył karierę

Z Realem Madryt związany od 1999 roku. Przez pięć lat pobytu w pierwszej kadrze drużyny kilka razy wystąpił w rozgrywkach La Liga i w Lidze Mistrzów. Często prześladowały go kontuzje. W roku 2007, po powrocie z wypożyczenia do Espanyolu, jako wolny agent podpisał trzyletni kontrakt z drugoligowym Hérculesem Alicante. Dzień później, z powodu niewyleczonego kolana, ogłosił zakończenie kariery.

Javier García Portillo
Obecny zespół: Osasuna

Jedyny zawodnik w historii Realu Madryt, który w kategoriach młodzieżowych klubu zdobył więcej goli niż Raúl (150 podczas siedmiu sezonów gry). Strzelecki talent potwierdził w Castilli, zdobywając w sezonie 2001/02 piętnaście bramek w 23 spotkaniach. Włodarze Królewskich doszli wtedy do wniosku, że mają w ręku prawdziwy diament. Niestety, Portillo kompletnie zawiódł. Dla pierwszej drużyny zdobył sześć bramek podczas czterech sezonów gry, w międzyczasie był też wypożyczany do Fiorentiny i Club Brugge. W 2007 roku został sprzedany do Gimnàstic Tarragona, aby po roku przenieść się do Osasuny i zastąpić tam Roberto Soldado, który wrócił do Realu. W Pampelunie zawodzi.

Raúl Bravo Sanfélix
Obecny klub: Numancia

Do madryckiej cantery trafił w wieku 16 lat. Od 2001 do 2007 roku rozegrał 77 spotkań w pierwszej drużynie, mając za bezpośredniego rywala do miejsca na lewej obronie równie wielkiego, co niezniszczalnego Roberto Carlosa. W 2003 roku został wypożyczony do angielskiego Leeds. Po powrocie spędził jeszcze trzy sezony w Madrycie, aby w 2007 roku odejść do Olympiacosu. Kilka tygodni temu wypożyczony do Numancii. To jeden z nielicznych wychowanków Realu z tamtego okresu, o którym można powiedzieć, że odniósł umiarkowany sukces. Z reguły dobrze spisywał się jako zastępca Carlosa, trafił do reprezentacji Hiszpanii na Mistrzostwa Europy w 2004 roku. Potrafił grać również na środku obrony.

Valmiro Lopes Rocha - Valdo
Obecny klub: Espanyol

Syn emigrantów z Republiki Zielonego Przylądka ceniony był w młodszych drużynach Realu Madryt za nieprzeciętne umiejętności techniczne. Piłkarzem pierwszej drużyny był w sezonie 2001/02, rozegrał jednak tylko jeden mecz w La Liga. Ponadto wystąpił w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz Pucharu Hiszpanii. Pomocnik trafił do Osasuny, gdzie, podczas czterech sezonów, rozegrał 119 oficjalnych spotkań strzelając 19 bramek. To był najlepszy czas w jego karierze. W 2007 roku przeniósł się do Espanyolu.

Álvaro Mejía Pérez
Obecny klub: Real Murcia

W latach 2003 - 2007 rozegrał w Realu Madryt 40 spotkań, zdobył jedną bramkę. Jest potencjalnym środkowym obrońcą, ale w Madrycie grywał na różnych pozycjach.

Antonio Núńez
Obecny klub: Real Murcia

Skrzydłowy ten do Realu Madryt trafił w wieku dwudziestu lat. Imponował w Castilli na tyle, że w 2003 roku dostał się do kadry pierwszego zespołu. Po roku przeszedł do Liverpoolu, jako część zapłaty za Michaela Owena. Tam również zabawił rok. Rozegrał trzy sezony w Celcie Vigo, w 2008 roku trafił do Realu Murcia.

Juan Francisco Torres Belén - Juanfran
Obecny klub: Osasuna

Kolejny po Núńezie prawoskrzydłowy, w pierwszej drużynie Realu rozegrał sześć spotkań w ciągu dwóch lat. W 2005 wypożyczony do Espanyolu, a następnie do Osasuny, gdzie jest jednym z podstawowych zawodników.

Esteban Matías Cambiasso Deleau
Obecny klub: Inter Mediolan

Argentyńczyk spędził dwa lata w Realu Madryt B. Jego rozwój przyspieszył w roku 1998, gdy został wypożyczony do Independiente (3 sezony), a następnie do River Plate (1 sezon). W latach 2002-2004 rozegrał 41 spotkań w barwach Realu Madryt. Wywalczył mistrzostwo i Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. Po rezygnacji Florentino Péreza odszedł do Interu Mediolan jako wolny agent. Jest podstawowym zawodnikiem zespołu.

Samuel Eto'o
Obecny klub: FC Barcelona

Do Realu Madryt trafił w 1997 roku. Trenował z Realem Madryt B, który został relegowany do Segunda División B. Nie mogli tam występować zawodnicy bez obywatelstwa Unii Europejskiej, więc Kameruńczyk został wypożyczony do Leganés, a następnie do Espanyolu oraz Mallorki. Mallorca zdecydowała się kupić napastnika. W 2004 roku trafił do Barcelony. W barwach Królewskich zagrał trzykrotnie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!