Advertisement
Menu
/ transfermarkt.de

Najbogatsze ligi Europy

Gdzie wydają na piłkarzy najwięcej?

Powoli zbliża się koniec okna transferowego. Dlatego też niniejszy tekst stanowi wprowadzenie do opisu co działo się latem w Europie. Wprawdzie do 31 sierpnia pozostało jeszcze parę dni, ale już teraz widać wyraźnie pewne tendencje. W jakich ligach zatem, wydaje się najwięcej na piłkarzy ? Wszystkie wartości podane są szacunkowo.

1. Premiership

Zdecydowanie najbogatsza liga w Europie i na świecie. Jak na razie wydano tam na piłkarzy ponad 420 mln euro. Ze sprzedaży zawodników uzyskano kwotę bliską 250 mln euro. Anglicy są zatem na minusie ok. 170 mln euro, ale stać ich na to.

2. Serie A

Liga włoska ostatnimi czasy nieco straciła na prestiżu. Wszystko jednak wskazuje na to, że Włosi chcą to zmienić. Na piłkarzy wydali ok. 407 mln euro, zarobili 259 mln. Bilans - prawie 150 mln na minusie.

3. Liga BBVA - Primera División

W Hiszpanii raczej równowaga. Nie wydaje się wielkich pieniędzy, a jeśli już to bilansuje się to sprzedażą. Kluby Primera División wydały 260 mln euro, a zarobiły 258 mln. Oczywiście jeszcze może się to zmienić, zwłaszcza pod wpływem Realu Madryt. Widać jednak wyraźnie, że Hiszpanie dwa razy się zastanowią, zanim wydadzą pieniądze na piłkarza.

4. Ligue 1

We Francji raczej się nie przepłaca za piłkarzy. Prędziej drogo ich się sprzedaje. Wydatki rzędu 212 mln euro i przychody 246 mln euro generują dochód w wysokości niemal 34 mln euro. Łatwo zatem policzyć, że przeciętny francuski klub zamknie okno transferowe z dodatkowym 1,5 mln euro na koncie.

5. Bundesliga

Niemcy wydali 127 mln euro, a zarobili 64 mln. Również są zatem na minusie z kwotą ok. 63 mln euro.

6. Eredivisie

Holandia, podobnie jak Francja, również stawia na szkolenie młodzieży. Stąd też zyski. Holendrzy wydali 72 mln euro, zarbili ponad 88 mln. Dochód - ok. 16 mln euro.

7. SuperLiga

W Portugalii wydano ok. 60 mln euro. Sprzedano piłkarzy za 40 mln, co dało stratę w wysokości 20 mln.

8. Turkcell Süper Lig

Turcy wydali tyle co Portugalczycy, ale mało też zarobili, bo tylko 10 mln. Strata 50 mln euro.


Do bogatszych europejskich lig zaliczyć możemy również ligę grecką, rumuńską, szkocką, ukraińską czy belgijską. Ich przeciętne budżety są na poziomie drugiej ligi włoskiej, angielskiej oraz hiszpańskiej (obroty ok. 50 mln euro rocznie). Dla porównania liga polska to wydatki rzędu 6 mln euro i zarobki na poziomie 5,5 mln.

Z powyższego, bardzo lakonicznego zestawienia, wynika zatem, że najwięcej inwestują Anglicy i Włosi. Potem Hiszpanie i Francuzi. Oczywiście nie potrzeba wielkich analiz, aby to udowodnić, ale widać jaki poziom inwestycji należy poczynić, aby mieć ligę na przyzwoitym, europejskim poziomie.

Już niedługo zaczniemy omawiać najciekawsze transfery w największych europejskich ligach. Poczekajmy jednak jeszcze do 31 sierpnia.



Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!