UEFA zmienia regulamin europejskich pucharów

UEFA planuje zmiany w europejskich pucharach. Od nowego sezonu bramki...

UEFA planuje zmiany w europejskich pucharach. Od nowego sezonu bramki zdobyte przez gości w dogrywce nie będą liczyć się "podwójnie". Dogrywka może też być krótsza, trwać 15 min. Do tej pory było tak: jeśli pierwszy mecz w europejskich pucharach zakończył się wynikiem np. 1:1, a rewanż także 1:1, zarządzano dogrywkę. Bezbramkowa dogrywka oznaczała rzuty karne, a zdobycie przewagi przez którąś z drużyn zapewniało jej zwycięstwo. To ma pozostać bez zmian.
Jeśli jednak w dogrywce padłby remis 1:1 (2:2 w całym meczu), to do tej pory oznaczało to zwycięstwo gości, ponieważ zdobyli dwie bramki na wyjeździe. Projekt UEFA zakłada, że w przypadku gdy wynik dwumeczu po dogrywce jest remisowy, to tak czy inaczej (niezależnie od tego, kto strzelił więcej bramek na wyjeździe) dochodzi do karnych. Bramki zdobyte na wyjeździe w regulaminowym czasie gry będą jednak nadal liczone "podwójnie".
To nie wszystko. Iście rewolucyjną zmianą ma też być skrócenie dogrywki do 15 min, w sytuacji gdy któraś z drużyn zdobędzie w tej części gry przewagę. W naszej hipotetycznej sytuacji (1:1 w pierwszym meczu, 1:1 po 90 min drugiego) jeśli któraś z drużyn zakończy dogrywkę przewagą (stan meczu 2:1, 3:1, 3:2 itd.), to mecz się kończy bez rozgrywania kolejnych 15 min dodatkowego czasu gry.
Aby zmiany weszły w życie, potrzebna jest zgoda Komitetu Wykonawczego UEFA, który zajmie się projektem w marcu. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmiany zostaną wprowadzone, bo popierają je zarówno działacze UEFA, kluby i sędziowie.